Антарктида – там, където топенете на ледниците достига рекордни нива. Климатичният часовник на планетата ни тиктака. Европейската климатична обсерватория за изменение на климата „Коперник“ потвърди рекордното топене на антарктическия морски лед, което достигна рекорд през февруари. Морският лед, който се топи през лятото и се възстановява през зимата, е достигнал „най-ниската си стойност за 45-те години, в които се записват спътникови данни“ докладват от обсерваторията „Коперник“.
Рекордно топене на ледниците на Антарктида
Ледената покривка на континента се наблюдава внимателно от учените, защото съдържа огромни количества вода и може да предизвика катастрофално повишение на морското равнище, ако започне да се топи. Един от учените, които измерват движението на ледниците на остров Ливингстън е физикът Васил Гурев от физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Зад гърба си има 11 експедиции. Физикът е категоричен, че за климатичните промени трябва да се говори много внимателно и с конкретни данни, които доказват измененията. Така или иначе за последните 30 години, откакто има български експедиции, е сигурно, че топене има. А то е различно през годините.
ТВ епизодите разказват историята на изменението на климата на ледения континент Антарктида. Застрашен ли е животът на пингвините и други животински видове от човешката дейност? Какви са последствията от повишаването на температурите на планетата? Какво показват изследванията на световни екологични организации. Гледайте епизодите, посветени на Антарктида и климатичните промени и глобалното затопляне.