Бактапур, Катманду – столица на Непал по времето на династията Мала, музей под открито небе, съхранил най-добре своя автентичен вид. Известен е като дом на средновековното изкуство и архитектура с уникални дърворезби, традиционни занаяти, живи обичаи, култура, музика и фестивали. Ще разгледаме площад Дурбар със Златната врата и двореца на 55-те прозореца. Площад Таумади с 5-етажната пагода, пазена от скулптурни двойки на митични същества, всяко от които е 10 пъти по-мощно от стоящото пред него. Старият главен площад Дататрея с 9 хиндуистки манастира от 15 век, много от които са превърнати в ателиета и музеи и други. Елате с мен, за да го разгледаме заедно!
Град на поклонниците. Така наричат древния Бактапур, който е съкровищница от художествени творения, изложени в храмовете и паметниците на града. Кацнал на хълм на надморска височина от 1401 метра, градчето, е основна туристическа дестинация, която връща посетителите назад във времето.
ВИДЕО ЗА БАКТАПУР ВИЖТЕ В ЛИНКА:
Бактапур – градът на поклонниците
Бактапур се намира на 12 километра източно от столицата Катманду. Мястото е успяло да запази автентичната си атмосфера с павирани с тухли пътища, очарователни червени тухлени къщи и начин на живот, който датира от Средновековието. Този древен град е известен и с керамиката и дърворезбата си, изобилно изложени по площадите и прозорците на местните къщи и храмове. Централният площад Дурбар, ансамбъл от дворци, храмове и къщи за почивка, демонстрира векове история, архитектура и майсторство. Обявен за обект на световното наследство през 1979-та, Бактапур често е наричан град на „живото наследство“ с над 130 обекта на наследството и годишен календар на фестивали, шествия и занаяти.
Площад Бактапур Дурбар
Площад Бактапур Дурбар представлява елегантно и открито пространство с южно изложение, заобиколено от сгради, датиращи от 13-ти до 18-ти век. Дворецът от 15-ти век с 55 издълбани прозореца, и входът на двореца, Златната порта – са шедьовър в изкуството, като го превръщат в бляскава приказка. Древни храмове и светилища, скулптури и обекти с историческо наследство, построени през различни епохи, носят идентичността на този град.
Златната порта
Едно от най-красивите места на площада е богатo украсената Златна порта! Фигурата на вратата е Хиндуистката богиня Кали и Гаруда (митичен грифон), придружен от две небесни нимфи. Портата е украсена с чудовища и други митични същества с невероятна сложност. Пърси Браун – виден английски изкуствовед и историк, описва Златната порта като „най-красивото произведение на изкуството в цялото кралство; тя е поставена като скъпоценен камък, проблясващ с безброй фасети в красивата обстановка на заобикалящата я среда“.
Портата е издигната от крал Ранджит Мала и е вход към главния двор на двореца с петдесет и петте прозореца. Вратата е сред най-сложно завършените на планетата. Тази врата е перфектен пример за непалско майсторство с детайлна и фина изработка.
Най-високият храм-пагода Нятапола в Непал
В най-високия и големият храм-пагода в Непал – Нятапола, строен някога с такова архитектурно съвършенство и артистична красота, се пази статуята на Лакшми. Тя е богинята на съдбата, светлината, мъдростта, силата, просперитета, благоденствието и красотата. Говори се, че са били необходими три поколения, за да се завърши този храм.
От основата до върха паходата е висока 30 метра, като е типичен пример за непалската архитектура и непалския стил на пагоди. Тя е на пет етажа с пет пазителя, които охраняват храма на богинята Лакшми, който е на върха. Богинята Лакшми е богинята на просперитета, а точно пред тази пагода се намира площадът, на който правят съботния пазар.
Пред пагодата, нейното стълбище, има пет двойки фигури, които охраняват храма. Първата е на двама непалци, които са били най-силните борци на времето. След това са слоновете, като се смята, че са 10 пъти по-силни от хората. След слоновете са лъвовете – 10 пъти по-силни от слоновете. След лъвовете са два грифона, а зад грифоните са боговете, от които никой не е по-силен! И на върха, вътре в пагодата, е статуята на богинята Лакшми. Храмът отваря в края на март-април месец спрямо Лунния календар, когато е тяхната Нова година. И тук се развива най-големият фестивал!
Храмът Бхайрав Нат
До високата пагода се намира храмът Бхайрав Нат, посветен на Бхайрава – най-свирепото проявление на бог Шива. В шиваизма той е мощно проявление или аватар на Шива, свързан с унищожението. Той е почитан в цяла Индия, Непал и Шри Ланка, както и в тибетския будизъм. В индуизма Бхайрава означава „ужасно страховита форма“. Известен е още като този, който унищожава страха или този, който е отвъд страха. Едно тълкуване е, че той защитава своите поклонници от ужасни врагове, алчност, похот и гняв. Тези врагове са опасни, тъй като никога не позволяват на хората да търсят Бог вътре.
Будизмът също приема Бхайрава като божество. Различните будистки форми на Бхайрава се считат за свирепи божества. Тантрическите практики, свързани с Бхайрава, се фокусират върху трансформацията на гнева и омразата в разбиране. Според легендата във вътрешното светилище на триетажния храм се пази главата на Бхайрав. Сградата също е изградена в стил пагода и е известна с нейното артистично величие.
Още красиви места от Непал можете да видите в линковете:
Свещеният храм-ступа Сваянбунат видео
Покхара – езерото Фева и Хималаите I и II част видео