„Марин Върбанов. Принцът от Оряхово“ е впечатляваща интерактивна мултимедийна експозиция, разположена в реновираната зала на Екимджиевата къща в град Оряхово. Тя разказва с езика на съвременните технически средства за живота и творчеството на родения в Оряхово новатор на художествения текстил – професор Марин Върбанов. История за изключителна личност, променила света на изкуството. Удивителният живот и принос към изкуството са обект на внимание във филма, който разкрива невероятната история на световноизвестния майстор на текстила.
Марин Върбанов – Символ за възраждането на текстилното изкуство през 60-те и 70-те години на ХХ в.
„Животът на Марин Върбанов е като приказка. Приказка, създадена в едно неуморно скиталчество между Изтока и Запада. В творчеството му се преплитат множество традиции, но това, което остава неизменно, е промяната, новаторството – където и да се създава то, където и публиката да се среща с него – в България, в Китай, в Европа, Америка или Австралия… Вписва българския художествен текстил в онези световни процеси, които водят до обновление не само на изкуството на текстила, но и на пластичните изкуства като цяло. Създадената от него школа насочва и ръководи ученици от три континента – Европа, Австралия, Азия“.“ Така започва лентата, посветена на проф. Върбанов, в която кураторът на мултимедийната изложба Иво Милев, разказва увлекателно за твореца.
Новата постоянна интерактивна изложба, посветена на световноизвестния художник професор Марин Върбанов, представлява десетминутно преживяване, което въвежда посетителите в неповторимия свят на твореца. Видео разкзкът проследява неговия житейски път, идеи и постижения.
Кратко видео от интерактивната изложба „Марин Върбанов. Принцът от Оряхово“:
Животът на проф. Марин Върбанов
„Марин Върбанов е роден през 1932 година в Оряхово. Загубил рано родителите си, той е приет и отгледан от семейството на ковача Иван Върбанов, чиято фамилия приема. През 1951 година е приет в Художествената академия в София, специалност скулптура, а само две години по-късно заминава за Китай.
Първо учи в Централната академия за изящни изкуства, после в Централния институт за приложни изкуства в Пекин. Тук той открива източното художествено наследство и магията на древния занаят на тъкачеството.“ разказва видеото.
Голямата любов на Марин Върбанов – Сун Хуай Куей
„В Китай Върбанов среща своята голяма любов Сун Хуай Куей. Марин и Сун са от два различни континента и култури. Родителите на Марин са обикновени хора. Сун Хуай е наследничка на древен род, който може да бъде проследен хилядолетия назад във времето. За да сломи семейната съпротива срещу тази връзка, Сун обявява Марин за принц от Оряхово.
След още множество административни пречки, през 1956 г. те най-сетне сключват брак и узаконяват една връзка, която е преди всичко духовна. Двамата съпрузи ще бъдат творчески тандем и ще реализират съвместно множество проекти.“, разказва кураторът Иво Милев. От брака им се раждат две деца – Боряна 1957 г. и Феликс през 1962 г.
Марин Върбанов: „1000 думи не могат да стигнат, за да кажат онова, което казва истинското произведение на изкуството.“
„През 1959 г. Марин Върбанов, заедно със семейството си – съпругата си и новородената си дъщеря Боряна – се връща в България. Още на следващата година той оглавява създадената по негова инициатива специалност „Художествен текстил“ при Художествената академия в София, преподава, прави изложби, преоткрива традициите на българското тъкачество, които въплъщава в изящни творби.
„Изкуството не е само сръчност, талант и виртуозно забавление на майстора му, а то е преди всичко идея – мисъл в движение.“
В две поредни издания Марин Върбанов е селектиран за престижното Биенале за художествен текстил в Лозана – през 1969 г. и през 1971 г.“ През 1975 г. цялото семейство се мести в Париж.
Срещата на Марин Върбанов с Пиер Карден
„През 1979 г. в Гран Пале по време на интернационалния панаир на съвременните изкуства Марин Върбанов и Сун се запознават с Пиер Карден. Той откупува цялата изложба на Върбанов за центъра си Espace Cardin на Пето авеню в Ню Йорк. От тук започва сътрудничеството с Пиер Карден, което ще продължи до края на живота на Марин Върбанов и Сун.“
Върбанов: „Дългът към бъдещето е най-голямото откровение на изкуството.“
„Той се завръща отново в Китай през 1985 година с две изложби на скулптура от текстил в Пекин, които са първата среща на китайската публика с тази форма на изкуство. В Академията за изящни изкуства в Ханджоу той основава Институт за художествен текстил „Върбанов“, създава цяла школа от ученици и последователи, която прави китайския художествен текстил достояние на света. Той е високо ценен и обичан от китайските си ученици и колеги. В стенопис в Художествената академия в Пекин е единственият чужденец, изобразен сред най-именитите китайски художници.“
Професорът издъхва през 1989 година на 56 години. „Марин Върбанов продължава да странства дори след смъртта си. Част от праха му е пренесен и положен в родното Оряхово, друга част – в Париж и трета част в гробището Ванан в Пекин. Искрата на творческия му дух продължава да гори в децата му – Боряна и Феникс, които не са прекъснали връзките си с България.“
В галерията на Екимджиевата къща можем да видим едно от най-известните творби на проф. Марин Върбанов – „Хлопатар“ 140 x 190 см, 1979 година.
Работно време на галерията в Екимджиевата къща в град Оряхово
От понеделник до петък:
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
събота и неделя – по заявка
Лице за контакт:
Владимир Владимиров: 0879 219 596
Евгения Найденова: 0879 995 146
Книгата „Марин Върбанов“ на издателство Борина
По повод на 90-годишнина от рождението на Марин Върбанов, е издадена книга с богата информация за майстора и цветни фотографии на негови творби. Книгата можете да намерите в галерията, както и във всички музеи в град Оряхово.
Изложбата е реализирана по проект на Исторически музей град Оряхово, финансиран от Фондация „Америка за България“ с подкрепата на Надя Захариева – програмен директор към фондацията. Проектната идея е осъществена от куратора Иво Милев от Националната галерия в София, Марио Стойнов и Владислав Илиев от Студио „Форматик“. Включени са материали предоставени от дъщерята и сина на Марин Върбанов – Боряна Върбанова и Феникс Върбанов, както и от ХГ „Жорж Папазов“- Ямбол.
Специални благодарности на д-р Евгения Найденова и кураторът на изложбата г-н Иво Милев за оказаното съдействие!
Статията за „Марин Върбанов. Принцът от Оряхово – безкрайната нишка на изкуството“ е част от проекта „Популяризиране на туризма в Северна България”, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от „Травентурия“ ООД.