fbpx

Акрополът в Атина – едно от 7-те чудеса на Древния свят (Видео)

Акрополът

Акрополът в Атина е не само един от най-известните археологически обекти в света, но и символ на древната гръцка цивилизация, културна идентичност и величие. Разположен на висок скалист хълм в гръцката столица, Акрополът е дом на някои от най-забележителните архитектурни шедьоври на античността, включително Партенона, Ерехтейона и Пропилеите.

Акрополът

Акрополът – архитектурен шедьовър от V в.пр.н.е.

Тази грандиозна композиция от идеално балансирани масивни структури създава монументален пейзаж с неповторима красота, състоящ се от пълна поредица от архитектурни шедьоври от 5 век пр. н. е. Акрополът функционира като археологически обект от 1833 година, малко след създаването на съвременната гръцка държава. Елате с мен, за да надникнем в историята, архитектурата, културното значение и съвременното състояние на този изключителен комплекс, посещаван от милиони туристи.

ВИДЕО Акрополът в Атина, част I:

Можете да се абонирате за канала ми в YouTube, както и да натиснете камбанката, за да получавате известия за всяко ново видео, което качавам 🙂

Хълмът, който Перикъл и Фидий превръщат в неповторим паметник на мисълта

Акрополът на Атина и неговите паметници са универсални символи на класическия дух и цивилизация и формират най-големия архитектурен и художествен комплекс, завещан от гръцката античност на света. През втората половина на V в. пр. н. е. Атина, след победата над персите и установяването на демокрацията, заема водеща позиция сред другите градове-държави на Древния свят.

Акрополът

В последвалата епоха, когато мисълта и изкуството процъфтяват, изключителна група художници осъществяват амбициозните планове на атинския държавник Перикъл и под вдъхновеното ръководство на скулптора Фидий, превръщат скалистия хълм в уникален паметник на мисълта и изкуството. През това време са построени най-важните паметници: Партенонът, Ерехтионът, Пропилеите, монументалният вход на Акропола и малкият храм на Атина Нике. 

Акрополът в Атина

Акрополът! Там, където са родени демокрацията и философията

Акрополът на Атина – най-забележителният и завършен древногръцки монументален комплекс, който все още съществува. Стръмната скала на Акропола с характерната си трапецовидна форма доминира над града, на надморска височина от 157 метра. Силни крепостни стени обграждат върха на Акропола повече от 3300 години. Първата крепостна стена е построена през 13 век пр. н. е. и обгражда резиденцията на местния микенски владетел.

Атина богиня

Култът към Атина

През 8 век пр. н. е. Акрополът постепенно придобива религиозен характер с установяването на култа към Атина, богинята покровителка на града. Светилището достига своя връх през архаичния период (средата на 6 век до началото на 5 век пр.н.е.). На този хълм са родени демокрацията, философията, театърът, свободата на изразяване, които и до днес дават интелектуалната и духовна основа на съвременния свят и неговите ценности.

Партенон Акрополът

Акрополът – феникс от пепелта

Паметниците на Акропола, оцелели в продължение на почти двадесет и пет века през войни, експлозии, бомбардировки, пожари, земетресения, разграбване, намеси и промени, са се адаптирали към различни употреби и към цивилизациите, митовете и религиите, които са процъфтявали в Гърция през времето. От мит до институционализиран култ, Атинският Акропол, със своята прецизност и разнообразие, носи свидетелство за религиите на Древна Гърция. Това е свещеният храм, от който произлизат основните легенди за града.

Посейдон

Древногръцкият мит за Атина и Посейдон

Според Древногръцката митология, богинята Атина и бог Посейдон спорели за това, кой от двамата ще даде името си, на новия град в района на Атика. Всемогъщият Зевс, търсейки решение на техния спор отсъдил, че града ще носи името на онзи, който предостави най-добрия подарък за жителите на Атика. Посейдон ударил една скала със своя тризъбец и оттам бликнал извор свежа вода. Атина ударила своето копие в земята близо до Акропола и там изникнало маслиново дърво.

маслиново дърво Акропол

Маслиновото дърво на Акропола

То било прието като подаръка с по-голяма стойност, поради това, че от неговите плодове се добиват храна, лекарства, разкрасителни помади и т.н. Преданието повелява, че от този момент града носи името на богинята Атина – днес столица на Гърция. Маслиновото дърво, което и до днес расте там е първото дарено от боговете на земните жители. Маслината се превърнала в символ на мира и разбирателството. Горящ маслинов клон бил използван като символична факла на Олимпийските игри, а победителят бил коронясван с венец направен от свещенното маслиново дърво израстнало до Акропола.

Атина богинята

Атина – закрилницата на града

Атина била почитана като богинята на града (Атина Полиас); като богинята на войната (Атина Промахос); като богинята на победата (Атина Нике); като богинята покровителка на занаятите (Атина Ергане) и други. Повечето от нейните идентичности са прославени в главния храм, посветен на нея, Партенонът, храмът на богинята-покровителка.

Акрополът кариатиди

Свидетелство за постиженията на древните гърци

Акрополът е пряко и осезаемо свързан със събития и идеи, които никога не са избледнявали в хода на историята. Неговите паметници са все още живи свидетелства за постиженията на класическите гръцки политици например Темистокъл, Перикъл, които водят града до установяването на демокрацията; мисълта на атинските философи Сократ, Платон, Демостен; и произведенията на архитекти като Иктинос, Каликрат, Мнесикъл) и художници и скулптори като Фидий, Агоракрит, Алкамен.

Акрополът в Атина

Реставрацията на Акропола

Съвършенството на древните строителни техники е осигурило устойчивостта на паметниците на природните сили във времето. Въпреки неизбежната повреда на времето, те все още показват своята красота и предават своята неоценима художествена и историческа стойност. Неизбежните превратности на историята между 5-ти век пр. н. е. и наши дни са причинили големи щети. От 1975 година насам специалисти от целия свят опитват да поправят белезите на времето, за да възвърнат поне малка част от блясъка на мястото.

Акропол в Атина през нощта

Паметниците на Акропола

Култове, посветени на плодородието и растителността, са извършвани в светилища на открито и пещерните отвори в скалите, на северния склон. Сред най-важните паметници на мястото са изворът Клепсидра, трите пещери, посветени на култовете към Аполон, Зевс и Пан и светилището на Афродита и Ерос. Монументална пещера, посветена на нимфата Аглаурос, доминира в Източния склон.

Театър на Дионисий
Светилищата на Акропола

От архаичните времена нататък създаването на важни светилища и театрални сгради от южната страна на Акропола придава голямо религиозно, културно и духовно значение. Сред най-важните паметници на обекта са Светилището на Асклепий, Светилището и Театърът на Дионисий. През 2-ри век от н.е., в западния край на района, Херод Атик построява великолепния Одеон в памет на съпругата си Регила.

Партенонът

ВИДЕО за Партенона

Работно време и цени на Акропол

Входът за целия обект е 30 евро за възрастни

Акрополът в Атина е отворен за посетители през следните часове:

  • Лятно работно време (от 1 април до 31 октомври):
    • От 08:00 до 20:00 часа.
    • Последен вход е около 19:30 часа.
  • Зимно работно време (от 1 ноември до 31 март):
    • От 08:00 до 17:00 часа.
    • Последен вход е около 16:30 часа.

Работното време може да се променя в зависимост от празници, специални събития или метеорологични условия, затова е препоръчително да се провери информацията преди посещение.

Акрополът в Атина е затворен на следните официални празници:

  1. Нова година: 1 януари
  2. Богоявление: 6 януари
  3. Православен Великден
  4. Международен ден на труда: 1 май
  5. Коледа: 25 декември
  6. Втори ден на Коледа: 26 декември

Как да стигнем

До Акропола можете да стигнете най-бързо и лесно с метрото, като слезете на станция „Acropolis“

Сподели:
Акрополът в Атина е един от най-известните археологически обекти в света и символ на древната гръцка цивилизация и демокрация.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

🌍 Language