Чорсу базар се намира от другата страна на станция „Чорсу“ на Ташкентското метро, близо до медресето Кукелдаш, в стария град на Ташкент. Той е един от най-старите централноазиатки пазари. Важна спирка за всички търговци по Великия път на коприната! Под впечатляващия син купол ви очакват аромати на прясно изпечен хляб, изкусителни подправки, традиционни сладки, ядки, месни продукти. Това не е просто място за пазаруване, а истинско пътешествие във времето и традициите на Централна Азия. Ще усетите духа на древния път на коприната и ще си тръгнете с пълно сърце… и ръце!
„Chorsu“ произлиза от персийски език и означава „кръстопът“ или „четири потока“. Изобилие от пресни и сушени плодове и зеленчуци, подправки, улична храна, ориз, месо, хляб, млечни продукти, керамика, коприна и сувенири, ще направят разходката Ви около сергиите незабравима.
Пазарът е сърцето на всеки ориенталски град. Център на обществения живот. Място за размяна на стоки, идеи и клюки. Място за отдих, за бърборене в кафенето, за похапване на традиционния плов, за чаша зелен чай. Според записките на пътешественици, посещавали базара в миналото, той се гордеел с безброй редици от сергии с различни стоки, както и със занаятчийски магазини, бани, кервансараи, чайни и други съоръжения.
На това място кервани от четирите посоки на света търгували от столетия
Ако искате да научите за живота на местните хора задължителна спирка е базарът Чорсу. Той е най-големият и най-известният фермерски пазар в Ташкент и сред най-старите в Узбекистан.
Ще вкусите от ориенталския облик и атмосферата на пазара. Грандиозният купол с шарена орнаментика и традиционният узбекистански елемент – памучното цвете, ще ви впечатли със сигурност! Огромната конструкция представлява триетажна сграда с покритие от цветни глазирани плочки с диаметър от 350 метра.
Тежката бетонна конструкция олицетворява социалистическия модернизъм, съчетан с хипнотизиращата тюркоазена облицовка – символ на ислямското влияние. Докато настоящата огромна сграда датира от 70-те години на миналия век, то пазарът съществува още от Средновековието. Голяма част от традиционните сгради на пазара са разрушени при голямото земетресение в Ташкент през 1966 година.
Големият аквамаринен купол – лабиринт от концентрични кръгове.
Главният купол в центъра на пазара наподобява купола на Ташкентския цирк (той се намира в същия квартал на града). Големите куполни помещения са единственият начин да се предпазят хората от жегата и праха на горещия и сух азиатски климат. Изграждането на такива базари с комплекс от закрити помещения започва през 11 век и продължава до 13 век.
На първия етаж под големия купол ще откриете щандове с огромно разнообразие от месо, като например кази (наденица от конско месо), други месни деликатеси и лепешка (препечен хляб). На втория – раят на сушение плодове и подправките от цял свят.
Чорсу – аромат на ориента
Първото нещо, което ще усетите е силната миризма на подправки. Изключително голямо разнообразие: червен и черен пипер, индийско орехче, кардамон, мащерка, карамфил, кимион, куркума, шафран, канела, чили, кориандър, сушени смлени домати и всякакви други екзотични аромати.
Кехлибарени сушени плодове, кайсии, бадеми, шам фъстък, орехи и фъстъци, леблебия, кашу, макадамия, лешници, манго и папая, джинджифил и кокос и други. Можете да опитате всички тях и да си купите, като разбира се можете да се пазарите за цената.
На чаршията Чорсу
Чорсу е идеалното място да намерите сувенир или ръчно изработен подарък или да опитате някои от най-добрите продукти от Узбекистан. Бижута, златни бродерии, мъжки и дамски кафтани и носии, национални музикални инструменти. Ще отриете и море от копринени и памучни килими от емблематичните градове по пътя на коприната: Бухара, Хива и Самарканд. Можете да си купите националната тюботейка – традиционната узбекска мъжка шапка.
Узбекистански специалитети
До базара Чорсу има уютни choykhanas (узбекски кафенета), където можете да опитате кехлибарено жълт пилаф, ароматен шашлик (месо на скара) и гореща шурпа (супа). Задължително опитайте самса пасти (somsa, samosa, samoosa) направо от тандир глинена пещ, шашлик кебап или прочутия Узбекски пилаф (плов, пилау, пилав, полоу, пулав, пулао) – основното ястие от узбекската кухня, което се готви точно тук в огромни котли.
Най-вкусното нещо, което опитах в Узбекистан, е техният хляб. Струва около 0,50 лв. Дупчиците, които виждате в средата са за украса. Правят се с различни печати.
Друго, което може да опитате на базара Чорсу е qurut (курут). Думата произлиза от тюркското прилагателно kyry, koro или kuru, което означава „сух“. Това е много разпространен средноазиатски продукт. Сухи малки бели топчета от извара сузма, вариращи от 1,5 до 4 или повече сантиметра в диаметър, с много сол в тях.
Понякога qurut се прави под формата на малки диаманти, кубчета и пръчки. Предлага се и в розово, с добавен червен пипер и в кафяво, ако е опушено. Курут е много засищащ продукт. Векове наред номади, търговци на кервани и поклонници са вземали курут със себе си за ядене по пътя, тъй като запазва вкуса си и не се разваля дълго време.
Занаятчийските работилници
От шарени килими, през сервизи за хранене и чай, до традиционните узбекски музикални инструменти като: karnay – много дълъг духов инструмент, зурна – подобен на флейта дървен духов инструмент, дойра – ударен инструмент, подобен на тамбуразанг – гривна с малки камбанки и други.
Работно време на базар Чорсу, Ташкент
Всеки ден от зори до здрач!
Друга голяма и задължителна атракция, когато сте в Ташекент, е тяхното униаклно метро. За него можете да прочетете ТУК!