Ryanair ще лети от София до Бари (Италия), Болоня (Италия) и Будапеща (Унгария).
Авиопревозвачът ще изпълнява редовните полети от юли 2021 г.
Полетите до Бари започват на 2 Юли 2021 и ще се изпълняват 5 пъти седмично – в понеделник, сряда, петък, събота и неделя. Изгодни самолетни билети можете да намерите тук.
Какво можем да видим, ако кацнем на летището в Бари, Италия?
Пулия – регионът, намиращ се на „токчето на ботуша“
Mаслинови гори, бели пясъчни плажове, красива архитектура, колонии с розово фламинго, приказните градове Матера и Алберобело, вкусна храна и вина – това са само част на нещата, които можем да видим в Югоизточна Италия! Каня ви на кратко пътешествие в района!
Алберобело – в царството на трулите!
Светът научава за Алберобело през 20-те години на миналия век, след като за уникалните трули разказва „National Geographic“. Каменните варосани къщички с конусовидни покриви са тук от векове. По онова време за всяка нова постройка се дължал данък. Вечната игра на „котка и мишка“ между населението и пратениците на краля на Неапол принудила хората да заобикалят закона, като използват хитрост. Изграждали трулите с така нареченото „сухо“ строителство“. При проверка хората твърдели, че постройките не са иззидани с хоросан, следователно са временни и бързо могат да се превърнат в купчина камъни.Така бирниците не събирали налозите за тях. Една по една, уж временните къщурки, продължавали да изникват като гъби. А до наши дни са достигнали над 1000.
Според друга версия трулите били изградени от варовиковите късове и плочи заради изобилието им в района. Стените и покривите били първоначално бели, но почернели от слънцето с годините. Най-хубавото време за разходка в приказното градче е рано сутринта, тъй като няма тълпи от туристи. Приказните трули привличат любопитните погледи на стотици хиляди от целия свят. Покривите са една от най-забележителната части от конструкцията на трулите. Върху тях обикновено има символи с религиозно или друго значение като звезда, сърце, полумесец, кръст и други. На върха им са накацали различни орнаменти за украса. Стените на трулите са дебели над 1 метър. Така през зимата е топло, а през лятото – прохладно. В туристическата част на градчето трулите са превърнати в хотели, ресторанти, магазини за сувенири и дрехи. Квартал „Ая Пикола” е съхранил автентичния дух на Алберобело.
Видео материал за приказния град Алберобело:
Матера
Матера е един от най-старите градове в Европа със 7 хиляди години история. Селяни и овчари са живели в жилища-пещери – комплекс от къщи, църкви и манастири, издълбани в скалите. Преди около половин век градът бил наричан „срамът“ на Италия, заради страшната мизерия и живот в бедност. В тази пещерна реалност хората живеят до 1952 година. Тогава със специален закон правителството на Италия изнася в нормални квартири 15 000 жители на пещерните жилища.
През 1986 година с нов закон се започва тоталното реструктуриране на старите квартали. Туристическият бранш превръща много от пещерите в луксозни хотели. През 1993 година ЮНЕСКО обявява Саси ди Матера за световно културно наследство. А през 2019 градът беше обявен за Европейска столица на културата. От Бари до Матера можем да стигнем с автобус, регионален влак или кола под наем. Разстоянието е около 60-70 километра.
По калдъръмите и от птичи поглед – „позорното петно“ на Италия гъмжи от любопитни погледи…
Матера през нощта
Разходката вечер е задължителна! Мистика, тишина и уникалната атмосфера на уличките, осветени от стотици фенери! Посещението на ресторантче е задължително. А в което и да влезете – няма да сгрешите! Напомням, че навлизането с автомобил в стария град е забранено. Глобите са жестоки. Ако сте с автомобил трябва да го оставите на обществен паркинг или на улиците на Новия град.
Монополи
Малко крайбрежно градче на 40 километра южно от Бари. Романтично старо пристанище, чаровен лабиринт от улички и много исторически и архитектурни забележителности. Тук се намира и крепостта на Карл V, която е с петоъгълна форма с цел отбрана. На върха на крепостните стени можете да видите топовете. Имала е и функцията на затвор до 1969 година. Пристанището е много симпатично заради лодките в ярко синьо и червено.
Локоротондо
Друго интересно място е Локоротондо. Съвсем близо е до Алберобело, така че можете да съчетаете двете места. Селцето се намира високо на обширен хълм, а гледката в далечината към морето и градините от маслини и лозя, е уникална.
Името на селото означава „кръгло място“. Лабиринт от снежнобели улички. На моменти усещането е, че се въртите в кръг.
Вещиците на Локоротондо
Около Великден по улиците на Локоротондо, местните закачат кукли, които наподобяват вещици. Те са символ на човешките грехове, а на Великден се изгарят. Жителите вярват, че по този начин се отървават от греховете.
Полетите до Болоня започват на 2 юли и ще се изпълняват 3 пъти в седмицата – вторник, четвъртък и събота. Изгодни самолетни билети можете да намерите на този линк.
Градът на стоте кули
Кулите „Азинели“ и „Гаризенда“
Двете наклонени кули са един от символите на Болоня. По-високата Азинели е близо 100 метра и има наклон 1,3 м. Тя се нарежда на 4-то място по височина в Италия. До нейния връх водят 498 стъпала. Входът за кулата е 3 евро. Другата е висока 49 метра, с отклонение 3 метра, но е затворена за посещения. Двете кули са строени от две богати местни семейства, за да символизират властта и богатството им.
Един от най-богатите италиански градове е разположен между реките Рено и Савена. Тук се намира най-старият университет в Европа „Alma Mater Studiorum“, основан през1088 година. Архитектурата тук е възхитителна, а от птичи поглед можете да й се насладите най-добре. И не ви е нужен дрон, просто се качете на някоя от над стоте кули. Най-високата от тях предлага невероятна гледка към целия град, независимо дали е лято или зима, панорамата е очарователна.
Болоня е известна с кулинарните си традиции. Градът дава името си на прочутия болонезки сос – Сос Болонезе. В останалите части на Италия този сос се нарича рагу по болонезки, а в Болоня го наричат просто рагу. В района на града е развито винопроизводството, а сред известните сортове вина са Pignoletto dei Colli Bolognesi, Lambrusco di Modena и Sangiovese di Romagna. Лазанята и тортелините, сервирани с мортадела и сос Болонезе, са сред местните деликатеси. Тук правят и един от най-вкусните сладоледи в Италия! По улиците на града ще се насладите на изящна архитектура, богато украсени сгради, по които всеки орнамент е изпипан до най-малкия детайл!
В града има и 6 канала подобно на Венеция, скрити от очите на минувачите. Един от тях се вижда от малко прозорче в малка уличка. Просто трябва да го отворите!
Арките / колонадите на Болоня
Те са почти 40 километра и пазят сянка на пешеходците през лятото, както и от дъжд и сняг. Изключително хитро и красиво решение.
Полетите до унгарската столица Будапеща започват на 3 юли и ще се изпълняват в сряда и събота.
Евтини билети можем да намерим като посетим този адрес.(В линка предложенията са за един, но можете да промените броя на пътуващите.)
„Перлата на Дунава“ предлага огромен арсенал от забележителности
Днешната столица на Унгария е съставена от три исторически града, разположени на двата бряга на Дунав – Буда, Обуда и Пеща, които се обединяат през 1873 година. Задължително трябва да посетите Парламента, Рибарския бастион, Църквата Матиаш, Верижния мост, Замъка Буда и Кралския дворец, Къщата-музей на великия Худини, Градския парк, Площада на героите, Миниралните бани и още и още места, които ще ви впечатлят с духа си!
Рибарските кули (бастион)
Бастионът е разположен на Дворцовия хълм в Буда от западния бряг на реката. Изпълнен е в неоготически и неоромански стил.
Седемте кули символизират седемте маджарски (унгарски) племена, заселили се на Карпатския басейн през 896 година. Гледката към Дунава и града оттук е наистина впечатляваща!
За хапване
Будапеща предлага огромно разнообразие от традиционна кухня с какви ли не вкусотии, сред които и Гулашът – ястие, приготвяно от говеждо месо, лук, червени чушки и червен пипер.