Над 35% от българите или близо 2 млн. българи са били на СПА туризъм (медико и балнео туризъм) в българските ни курортите. Те поставят средна оценка „много добър 5“ за качеството на предлагания туристически продукт в областта на СПА и сходните видове туризъм. Това заяви заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева при откриването на XI годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм в Гранд хотел и СПА Приморец, Бургас.
6% ръст на българския СПА туризъм
За първите осем месеца на тази година, проучване на Министерството на туризма в 16 избрани общини, развиващи активно СПА и уелнес туризъм показва, че те са посетени от от близо 850 000 туристи. 6% е ръстът на българския СПА туризъм от януари до август тази година, спрямо същия период на миналата година.
За първи път български хотели влязоха в каталозите за туризъм на най-големите австрийски застрахователни компании
Това е в резултат на представянето на България на голямо изложение във Виена, на което бяха представени възможностите на страната ни като дестинация за целогодишен и качествен здравен туризъм, сподели д-р Меглена Плугчиева, посланик на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. В каталозите на две от големите застрахователни компании в Австрия вече са хотелите на курорта “Албена” и Грифид хотели в Златни пясъци, които вече посрещат гостите от Австрия и предлагат здравословни програми.
Плугчиева подчерта, че Румъния, Полша, Швейцария, Турция също са важни за България пазари. Според нея Турция трябва да се отвори и държавата ни да направи необходимото за осигуряване на по-облекчени условия за турските граждани.
73 % от българите смятат, че качеството е по-важно от цената на услугите, които предлагат медикъл и СПА центровете у нас
Близо 90 на сто от българите, посетили медикъл и СПА центрове в страната, са склонни да заплатят повече за по-качествени услуги. Сред услугите, за които биха заплатили допълнително, са удобство, релаксация и висококачествена козметика. Това сподели Венцислав Пешев, собственик на търговското дружество за оборудване на балнео, медикъл и СПА центрове. Според тяхното проучване 17 на сто от анкетираните предпочитат СПА услуги на по-изгодна цена, без значение от нивото на качеството.
Матракът и възглавницата – гарант за качествения сън и доволния клиент
Според проучванията на компанията за продукти за сън Magniflex възглавницата допринася с около 30% от комфорта по време на сън. Представителят на фирмата Богомил Бояджиев сподели: “Ще цитирам един хотелиер: “Гостът, който не се е наспал, е крив гост. На него не му е вкусна закуската, кафето му е студено, дори и рецепционистката не се усмихва, както той иска”.
Ако възглавницата или матракът в хотела не са подходящи за вас, това може да доведе до неудобство и нарушен сън. Затова луксозните хотели обръщат специално внимание на качеството на леглата и често предлагат опции за избор, за да подобрят изживяването на гостите си.
“Българите са дискриминирани по отношение на здравния и СПА туризъм у нас“
Според д-р Сийка Кацарова – председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на ЕСПА българите са дискриминирани, защото не ползват здравните си осигуровки за превенция и профилактика. По думите ѝ до 2008 година медикъл и СПА центровете са били част от здравната система на страната. В момента програмата на НОИ покрива максимум 50 000 души. В здравната политика на България не са включени програми за превенция, свързани с използването на минералния ресурс на страната ни. „Нужно е да бъдат създадени целеви програми, които да дадат възможност на българите да ползват програми за превенция чрез балнео дестинации и балнео профилактика. Трябва да си обгрижим нашите хора и след това да погледнем навън“
Тази ситуация поставя българите в неравностойно положение в сравнение с други европейски страни, където превенцията чрез СПА и балнеолечение е активно подкрепяна и част от здравните политики. Това е пропуск, който, ако бъде коригиран, може да доведе до по-добро обществено здраве и по-ефективно използване на уникалните минерални ресурси на България. Министерство на туризма и Българският съюз по балнеология и спа туризъм работят по проект за превенция и включване на България в общоевропейската политика за здраве.
Най-добрите в СПА индустрията
Българският съюз по балнеология и СПА туризъм отличи най-добрите в бранша. Носителите на престижни СПА награди предлагат уникално преживяване, съчетаващо лукс, релакс и грижа за здравето. Тези признати СПА хотели са създадени, за да осигурят на гостите си най-висок стандарт на обслужване и възстановяване. За да усетите сами това преживяване, можете да ги посетите, като направите резервация и се насладите на специално подбрани СПА терапии и процедури, които ще ви потопят в свят на спокойствие и хармония.
Най-добър градски СПА хотел 5* – ПАРК ХОТЕЛ ПИРИН, Сандански
Най-добър морски СПА хотел 5* – CASA DI FIORE SPA & MEDICAL, Кранево
Най-добър планински СПА хотел 4* – СПА ХОТЕЛ БЕЛЧИН ГАРДЪН, к.к. Белчин бани
Най-добър планински СПА СПА хотел 5* – САНТЕ СПА ХОТЕЛ, Велинград
Най-добър Медикъл/СПА хотел 3* – АУГУСТА БАЛНЕО И СПА ХОТЕЛ, Хисаря
Най-добър Медикъл/СПА хотел 4* – БАЛНЕОХОТЕЛ МИНЕРАЛ ЯГОДА, с. Ягода
Най-добър Медикъл/СПА хотел 5* – СЕВТОПОЛИС МЕДИКАЛ И СПА ХОТЕЛ, Павел баня
Най-добра Медикъл/СПА концепция – МЕДИКЪЛ/СПА ХОТЕЛ СТРИМОН ГАРДЪН, Кюстендил
Най-добър СПА мениджмънт – Дас Капитал
Най-добър бутиков СПА хотел – 103 VIEW PARK HOTEL & SPA, Паничеще
Най-добър СПА комплекс 5* – KINGS’ VALLEY MEDICAL & SPA HOTEL, Казанлъшки минерални бани
Най-добра СПА концепция – ГРАНД РЕЗОРТ ПАВЕЛ БАНЯ, Павел баня