fbpx

„Куфарът на фокус“ на радио Фокус с водещ Ася Александрова

Антарктика

„Куфарът на Фокус“ – Влюбиш ли се веднъж в Белия континент, има някаква магия, която непрекъснато те привлича постоянно. Затова казват, че Антарктика е „Бялата любовница“. Когато си там, усещането е много странно, магично, мистично. Все едно си на Марс, само че бял. Това каза журналистът и пътешественик Живко Константинов в предаването „Куфарът на фокус“ на Радио „Фокус“ с водещ Ася Александрова.

Защо Антарктика? Как се стига до най-студеното място на планетата? Какво представлява Българската база, какво се яде, как се къпят хората там? Какви изследвания се правят и има ли глобално затопляне? Какво сънува човек там?

Ако сте пропуснали ефирното излъчване на „Куфарът на Фокус“ от 27.09.2024 г., вече може да го чуете в платформите на Spotify и Soundcloud! Или на този ЛИНК!

"Куфарът на Фокус" по радио Фокус
Целият разговор можете да чуете, като кликнете ТУК!

Пътят до Антарктика в „Куфарът на фокус“

Пътят до Антарктида е дълъг. Започва с полет от София до Рим, откъдето с презокеански полет се стига до Буенос Айрес в Аржентина или до Сантяго де Чили в Чили. От там с вътрешни полети се стига до две точки – Пунта Аренас в Чили или Ушуая в Аржентина. От там се тръгва с кораб или с военен самолет, с какъвто е пътувал самият той. За около 3 часа самолетът стига до първия остров в Антарктика – Кинг Джордж, където са ситуирани международните бази.

военна лодка Зодиак Антарктика
Куфарът на фокус
Военна лодка „Зодиак“ в Антарктика

От там с надуваеми военни лодки „Зодиак“ се стига до кораб, който превозва пътниците до остров Ливингстън. „Пътуването с кораб продължава около месец, като се минава през най-опасния проток на Земята – Дрейк, където понякога водата е като огледало, но понякога вълните стигат до 6-7 метра и преживяването е изключително страшно. Инциденти не липсват, но рискът си заслужава“, допълни пътешественикът.

военен самолет Херкулес на път за Антарктика
Куфарът на Фокус
Военен самолет Херкулес на път за Антарктика

Корабът „Св. св. Кирил и Методий“

От миналата година българската антарктическа експедиция вече разполага със собствен кораб – „Св. св. Кирил и Методий“. С него има щастието да пътува и Живко Константинов. „Пропуснахме част от голямото пътешествие, тъй като той тръгна от Варна и стигна до пристанището в Мар дер Плата в Аржентина. От там пътувахме до нашата база за около 10 дни. Благодарение на проф. Пимпирев и Висшето военноморско училище във Варна се сдобихме със собствен кораб, което е голям гордост, защото много малко световни нации имат късмета да имат собствен превоз до Антарктика. Всъщност много малко нации в света имат и собствена база там“, добави той.

Кораб Св. св. Кирил и Методий Антарктика

Изследванията на учените на остров Ливингстън

Като журналист Живко Константинов отразя дейностите на българските антарктици в базата „Свети Климент Охридски“. „Когато имаш задача и цел, всички трудности се преодоляват много бързо. В българската база отразявам работата на учените, които правят чудеса като изследвания – изследват земетресения, полезните изкопаеми. Ралица Събева миналата година доказа наличието на злато там“, разказа той.

Българска база в Антарктика "Св. Климент Охридски"
Българската полярна база на остров Ливингстън, Антарктика

Българската база на остров Ливингстън

Българската база е съвсем обикновена, но изключително уютна. „Това е едно късче България накрая на света. В момента се изгражда научен лабораторен блок, положени са основите и се извършват довършителни работи. Там учените ще провеждат своите експерименти и ще имат среда, в която да работят“, обясни Живко Константинов. Храната на антарктиците се доставя с регулярно с кораби. Обикновено това са зеленчуци, които не се развалят, и основни хранителни продукти. „Всеки ден има по двама дежурни, които са длъжни да почистват основните помещения, да приготвят закуска, обяд и вечеря, след което да измият и чиниите. Там се меси и хляб с ледникова вода, който втасва на най-чистия въздух на планетата. Заквасва се и българско кисело мляко, което е революция и гордост, защото е наистина нещо родно. Гостите от други експедиции се черпят с българско кисело мляко и са очаровани“, разказа Константинов.

Пингвини Антарктика
Пингвин „полицай“ на фона на Българската база на остров Ливингстън

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

🌍 Language